Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Komisioni i Helsinkit: Vrasjet në Tiranë s’duhej të kishin ndodhur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Boy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 160
Join date : 03/01/2011

MesazhTitulli: Komisioni i Helsinkit: Vrasjet në Tiranë s’duhej të kishin ndodhur   Sat Jan 22, 2011 7:40 pm

Udhëheqësit amerikanë të Komisionit për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë, Komiteti i Helsinkit, shprehën dje keqardhjen e tyre të thellë që demonstratat në Tiranë lanë të paktën tre të vrarë dhe dhjetra të plagosur. Kryetari i komisionit, Senatori Benjamin Kardin tha se vrasjet dhe plagosjet në Tiranë nuk duhet të kishin ndodhur. “Është për të ardhur keq”, theksoi ai, “që disa njerëz zgjodhën taktikat e dhunës në vazhdën e retorikës së acaruar politike. Ata zgjodhën të mospërfillnin thirrjet e bëra nga ambasada amerikane në Tiranë dhe të tjera, për shprehjen paqësore të pikpamjeve politike. Ashtu siç u shpreh me të drejtë ambasada, populli shqiptar meriton kushte më të mira”. Bashkëkryetari i Komisionit amerikan të Helsinkit, kongresisti Ellis Hestings, i cili ka ndjekur zhvillimet në Shqipëri për më shumë se një dekadë dhe ishte i pranishem për të vëzhguar zgjedhjet e 2009-s , tha se “pas kapërcimit të shumë vështirësive, është tepër zhgënjyese që disa njerëz në Shqipëri, për qëllimet e tyre politike, janë të predispozuar të vënë në rrezik aspiratat mëdha të vendit për integrimin evropian dhe të ardhmen e tij të begatë. Ai shtoi se vetëm nëse udhëheqësit politikë të pozitës dhe opozitës”, “mbajnë një qendrim më dinjitoz ndaj njeri tjetrit dhe respektojnë të drejtat e njeriut dhe shtetin ligjor, atëhere vendi do të ecë me të vërtetë përpara drejt reformave të nevojshme. Ata duhet ta bëjnë këtë duke filluar menjëherë tani”, theksoi kongresisti Hestings.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Komisioni i Helsinkit: Vrasjet në Tiranë s’duhej të kishin ndodhur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Detaje të reja lidhur me vrasjet politike në Kosovë
» Frank Shkreli:Sekretarja e Shtetit Klinton në Tiranë dhe në Prishtinë
» Telegram ngushllimi familjes Llakaj në Tiranë
» Mospërkujdesje për bustin e Adem Jasharit në Tiranë
» Xhesika Vula:PËRBALLË USHTRISË PUSHTUESE SERBE, NË NËNTOR 1912

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Lajmet e Botes-
Kërce tek: