Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dita ndërkombëtare kundër dhunës mbi gratë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Boy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 160
Join date : 03/01/2011

MesazhTitulli: Dita ndërkombëtare kundër dhunës mbi gratë   Fri Jan 21, 2011 1:11 pm

Me rastin e ditës ndërkombëtare kundër dhunës familjare një numër të madh të femrave të famshme dhe përfaqësuesve të sektorit joqeveritar sot në qendrën e Shkupit kanë formuar fjongon më të madhe me ngjyrë vjollcë që të shënojnë këtë ditë duke bërë thirrje që viktimat të paraqesin dhunën. Sipas të dhënave statistikore dhunë familjare dhurojnë më shumë gratë dhe personat që nuk janë punësuar, se sa të tjerëve. Sipas analizave në Maqedoni një në katër gra pëson dhunë.
“Shifrat japin të dhëna shqetësuese pasi nga janari e dri në shtator të këtij viti ka të paraqitura 490 raste të dhunës në familje dhe shqetëson fakti që numri më i madh i këtyre rasteve të paraqitura është pikërisht ndaj gruas. Mbi 100 urdhëresa janë lëshuar nga ana e gjykatave të Republikës së Maqedonisë kundër kryerësve të dhunë në familje dhe dhunës ndaj grave kryesisht në propozim të qendrave sociale.” tha Xhelal Bajrami,ministër i punës dhe politikës sociale. Ndërkohë, Tonka Milevska nga Organizata e grave të Qytetit të Shkupi tha se “Nga 1 nëntor e deri tani është i rritur numri i rasteve të dhunës në linjën SOS 15 700. Vetëm për nëntor thirjet janë rritur për 45 përqind. Kjo vetëm flet se vetëdija është rritut dhe viktimat kanë fuqi dhe guxim të jua tregojnë jo dhunës.”

bY : Hacker-Boy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Dita ndërkombëtare kundër dhunës mbi gratë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndërkombëtare e Emigracionit
» Anton Quni flet për Gjykatën Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojë pozitën ndërkombëtare të Kosovës
» Qendra Ndërkombëtare e Kulturës “Arbnori”: Njoftim për Shtyp
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TË FËMIJËVE SHQIPTARË NË MAQEDONI! (NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË FËMIJËVE )
» Agron Shele:Lidhja Ndërkombëtare e Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve“PEGASI”ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Lajmet e Botes-
Kërce tek: