Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kina ka 383 mijë milionerë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Boy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 160
Join date : 03/01/2011

MesazhTitulli: Kina ka 383 mijë milionerë   Tue Jan 04, 2011 1:47 pm

Numri i milionerëve në Kinë është rritur me 18% në krahasim me vitin e kaluar, duke arritur në 383 mijë të tillë. Teksa vitin e kaluar ishin 331 mijë milionerë, studimet e “Forbes China” dhe Bankës kineze të ndërtimit, treguan se numri i milionerëve pasuria e të cilëve kalon vlerat 10 milionë juanëve (1,5 milion dollarë) ka arritur në 383 mijë në vitin 2010.

Për shkak të krizës ekonomike botërore në vitin 2008 kjo shifër ishte frenuar pak, por me anë të paketës prej 4 trilion juanësh (603 miliard e 932 milionë dollarë) të dhëna nga qeveria, tregu dhe bursa kishin filluar të lëviznin.

Mosha e milionerëve kinezë është nën 50 vjeç dhe në shumicën e rasteve mendohet se janë persona të lindur gjatë viteve 1960-1970.

11,8 % e milionerëve janë të vitit 1980 e pas. Në studim bëhet e ditur se një e treta e të pasurve janë djem, 84% prej tyre janë të martuar dhe pjesa më e madhe merren me prodhim dhe tregti.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kina ka 383 mijë milionerë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Lajmet e Botes-
Kërce tek: