Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mikroprocesor organik fleksibël: Endrra më afër realitetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Red-H@ckeR
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 98
Join date : 19/12/2010

MesazhTitulli: Mikroprocesor organik fleksibël: Endrra më afër realitetit   Sat May 21, 2011 12:42 pmNjё kёrkim qё mund tё shёnoje njё pikë kthese në teknologji. Kёshtu është cilёsuar krijimi i fundit nё fushën e teknologjisё. Ai është krijuar në Europë nga njё grup studiuesish belg dhe bёhet fjale per mikroprocesorin organik tё parё fleksibёl.

Ky krijim paraqet njё kapacitet informatik tё krahasueshёm me procesorёt e viteve 1970, kёshtu qё pёrdorimi i tij ёshtё ideal vetёm pёr funksionet mё tё zakonshme, por nga ana shkencore paraqet njё gjetje shumё tё rendёsishme.

Hulumtuesit belg shpjegojnё se pёr tё kontrolluar fushёn elektrike tё gjysmёpёrcuesve ёshtё aplikuar njё lloj "porte" dhe se per tё realizuar kёtё duhen pёrdorur vetem 4.000 transistorё, nё krahasim me qindra miliona tё nevojshёm pёr ҫipet e teknologjisё se lartё qё pёrdoret sot. Mikroprocesori organik fleksibel eshte 25 mikron i trashё dhe i veshur me dy shtresa ari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://ahg-center.editboard.com
 
Mikroprocesor organik fleksibël: Endrra më afër realitetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: AHG-CENTER FORUM :: Lajmet e Portalit-
Kërce tek: