Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbyllet rasti “Svedmilk”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Boy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 160
Join date : 03/01/2011

MesazhTitulli: Mbyllet rasti “Svedmilk”   Sun Feb 06, 2011 1:10 pm

Fabrika e qumështit Swedmilk me siguri do të ristartohet. Atë do ta blejë ish drejtori i fabrikës së qumështit të Manastirit, Zhifko Radeski. Ai dje në gjykatën themelore Shkupi 2 e dorëzoi propozimin me të cilin kërkon që ta blejë fabrikën e qumështit dhe ajo më në fund pas thuajse dy vitesh falimentimi, përsëri të fillon punën. Tani do të pritet që gjykatësi ta shqyrtojë kërkesën e Radeskit dhe për një javë do të prononcohet lidhur me këtë. Sipas drejtorit falimentues, Bogolub Makreski, Zhifko Radeski do të ishte një pronar i mirë, por sikurse që thotë ai, kjo duhet të vendoset në Kuvendin e kreditorëve ku edhe fermerët do të prononcohet se a janë për këtë zgjidhje. Blegtorët duhet të vendosin se a i pranojnë kushtet me të cilat Radeski dëshiron të menaxhojë me fabrikën e qumështit. Tani për tani, fermerët jo-zyrtarisht kërkojnë që pronari i ri tua paguaj të paktën gjysmën e mjeteve që Swedmilk ua ka borxh. Megjithatë, Radeski nuk thotë se sa mjete do t’iu kthehen që është kushti kryesor i kooperuesve që përsëri të fillojnë ta dorëzojnë qumështin në këtë fabrikë. Swedmilk rreth 3 mijë prodhuesve nuk i pagoi për qumështin e grumbulluar në periudhën prej thuajse gjysmë viti. Prodhuesit e qumështit gjatë periudhës së kaluar kishin disa takime me ish përfaqësuesin e fabrikës së qumështit, kurse kërkuan ndihmë edhe nga Qeveria dhe nuk gjetën zgjidhje për këtë problem. Swedmilk për një vit punë ka borxh prej 37 milion eurosh, prej të cilëve rreth 4 mijë ndaj prodhuesve të qumështit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Mbyllet rasti “Svedmilk”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» RASTI I HELMIMEVE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Ekonomi-
Kërce tek: