Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shembet ndërtesa e lashtë romake e Pompeit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Boy
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 160
Join date : 03/01/2011

MesazhTitulli: Shembet ndërtesa e lashtë romake e Pompeit   Sat Jan 22, 2011 1:21 pm

Është shembur ndërtesa e qytetit të lashtë Romak të Pompeit, e cila para më shumë se 2 mijë vite vpërdorej si vend për përgatitjen e gladiatorëve para paraqitjeve të tyre. Për fat të mirë, vendi në atë kohë ishte i mbyllur për turistët dhe askush nuk pësoi. Megjithatë, ngjarja e solli në pyetje sigurinë e vizitorëve në këtë lokalitet i cili është një nga atraksionet kryesore turistike në Itali. Antonio Varone, drejtor i lokalitetit, i cili edhe po përballet me kritika, në përpjekjen për ta qetësuar situatën, deklaroi se objekti i shembur do të rindërtohet dhe se çdo gjë do të vijë në vendin e vet. Sipas të dhanëve të para shkas për shembjen e objektit ishin shirat e rrëmbyeshëm që goditën zonën gjatë ditëve të mëparshme. Pompei, që gjendet afër Napolit, u shkatërrua më 24 gusht të vitit 79 para epokës sonë gjatë shpërthimit të vullkanit në malin e Vezuvit. Mijëra njerëz humbën jetën, kurse i gjithë qyteti u varros nga hiri vullkanik, i thellë më shumë se gjashtë metra. Kështu qëndroi plotë 1600 vjet para se të zbulohet rastësisht.Prej vitit 1997, Pompei është nën mbrojtjen e UNESCO-s.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shembet ndërtesa e lashtë romake e Pompeit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Kulture-
Kërce tek: