Mireserdhe .. ne www.ahg-center.tk
Vizitor i nderuar.
Ju tani per tani ndodheni ne web faqen
www.ahg-center.tk . kjo pop-up
qka u ka dal eshte se ju ende nuk
keni hyre apo ende sjeni regjistruar ..
Ju lutemi te zgjidhni problemin sa me shpejt ..

Me Respekt Staffi ahg-center 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 FLASH - Në Shqipëri 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hacker-Tetova
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 129
Join date : 14/01/2011

MesazhTitulli: FLASH - Në Shqipëri 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)   Mon Jan 17, 2011 10:07 pm

Konfirmohen 5 raste të reja me A(H1N1) në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A(H1N1) shkon në 32. Sipas Piperos edhe pse "rastet e të prekurve me A(H1N1) nuk janë të rënda, stadi i përhapjes së virusit A(H1N1) është epidemik".Tendencën në rritje të virusit e paralajmëroi pak ditë më parë dhe ministri i Shëndetësisë të Shqipërisë, Petrit Vasili i cili e konsideroi sistemin shëndetësor në gjendje alarmi". Ministri Vasili u kërkoi të gjitha qendrave shëndetësore të jenë të përgatitur të afrojnë gjithë ndihmën e nevojshme për pacientët që shfaqin qoftë dhe shenjat e hershme të këtij virusi. Strategjia konsiston në ndjekjen në kohë, detektimin e hershëm të shenjave të sëmundjes dhe fillimin e tamiflusë. Pesë rastet e reja janë konfirmuar vetëm gjatë së shtunës. Mediat shqiptare bëjnë të ditur se pacientët e infektuar janë të grupmoshës 15 - 45 vjeç dhe janë jashtë rrezikut për jetën.Ata po mjekohen në spitalet infektive me preparate antivirale, siç është Tamiflu. Gripi A është një virus që përhapet me anë të ajrit dhe prek rrugët respiratore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
FLASH - Në Shqipëri 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Ngushllime Shqipëri-Ngushllime Elbasan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: LAJME :: Lajmet e Botes-
Kërce tek: